Wymyślony problem – czyli, od kiedy wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów?
Od kiedy obowiązuje ustawa o ochronie sygnalistów?
Długo czekaliśmy na ustawę o ochronie sygnalistów, ustawa jest jaka jest ale spór o to kiedy nowe przepisy wchodzą w życie nie powinien mieć miejsca. Ministerstwo zupełnie niedawno wpadło na pomysł aby uznawać, że skoro daty niezbędne do ustalenia liczby pracowników odpowiednio 1 stycznia i 1 lipca tego roku upłynęły, to przedsiębiorstwa będą mogły ustalić liczby pracowników dopiero 1 stycznia 2025r. i z tą datą winne posiadać procedurę zgłoszeń wewnętrznych. Nie można się z tym zgodzić z kilku powodów. Zanim jednak przejdziemy dalej trzeba stwierdzić, że
Przepisy ustawy o ochronie sygnalistów wchodzą w życie 25 września 2024r.
Na dzień 25 września 2024r. przedsiębiorcy powinny ustalić procedurę zgłoszeń wewnętrznych i stosować nowe przepisy. Ustalenie liczby pracowników powinno nastąpić na dzień 1 lipca 2024r. Ustawa o ochronie sygnalistów nie przewiduje, żadnych przepisów przejściowych w tym względzie a brzmienie art. 23 ust. 1 jest jednoznaczne.
Art. 23. ust 1
Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się do podmiotu prawnego, na rzecz którego według stanu na dzień 1 stycznia lub 1 lipca danego roku wykonuje pracę zarobkową co najmniej 50 osób.
A dodatkowo ustawa o ochronie sygnalistów przewiduje, że określna kategoria przedsiębiorców powinna stosować nowe przepisy bez względu na liczę zatrudnionych pracowników. Tak stanowi ust 3 mieszczący się w ramach art. 23 ustawy o ochronie sygnalistów. Mowa tu podmiotach prawnych wykonujących działalność w zakresie usług, produktów i rynków finansowych oraz przeciwdziałania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, bezpieczeństwa transportu i ochrony środowiska, objętych zakresem stosowania aktów prawnych Unii Europejskiej wymienionych w części I.B i II załącznika do dyrektywy 2019/1937.
Co nie może umknąć z pola widzenia, są przecież podmioty prawne, które nie maja żadnego problemu z ustaleniem liczby pracowników bez względu na to na jaki dzień miałoby to nastąpić. Podmioty te po prostu zatrudniają powyżej 50 pracowników bo liczba osób zatrudnionych idzie w setki czy tysiące osób. Akceptacja stanowiska Ministerstwa powodowałaby, że podmioty prawne, które muszą stosować nowe przepisy bez względu na liczbę pracowników ustalają procedurę zgłoszeń wewnętrznych, większe firmy czekają na 1 stycznia (bo nie wiedzą ile mają pracowników) a molochy zatrudniające dużą załogę stoją w rozkroku bo nie ustaliły ale wiedziały. I nie które wdrożą (o ile już tego nie zrobiły) a niektóre opóźnią te proces.
Zgłoszenia zewnętrzne załatwią problem ochrony sygnalistów
Sygnalista nie jest związany kolejnością dokonywania zgłoszeń aby mógł korzystać z ochrony przewidzianej ustawą o ochronie sygnalistów. Może z pominięciem zgłoszenie wewnętrznego dokonać zgłoszenia zewnętrznego.
Art. 30.
-
Sygnalista może dokonać zgłoszenia zewnętrznego bez uprzedniego dokonania zgłoszenia wewnętrznego.
-
Zgłoszenie zewnętrzne jest przyjmowane przez Rzecznika Praw Obywatelskich albo organ publiczny.
-
Rzecznik Praw Obywatelskich oraz organ publiczny są odrębnymi administratorami w zakresie danych osobowych podanych w zgłoszeniu zewnętrznym, które zostało przyjęte przez te organy.
Ktoś powie, ale przepisy rozdziału 4 ustawy wchodzą w życie dopiero z upływem 6 miesięcy od daty publikacji ustawy w dzienniku ustaw (art. 64). Co w takim razie zrobi biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w przypadki gdy wpłynie zgłoszenie sygnalisty przed 24 grudnia 2024r.? To ciekawe pytanie, z którym Państwa zostawiam.
Interesuje Cię ten temat? Zapraszam do kontaktu.
- Robert Gniezdzia
- +48 600 850 600
- biuro@ochrona-sygnalistow.pl